Zelta zirgs
Saulgriežu pasaka piecos cēlienos
darbs letonika.lv lasītavā
pirmizdevums LNB vietnē gramatas.lndb.lv
Izdots: RPI studentu pulciņš, 1910.
Antiņš:
Sirds man mūžam ilgās juta
Tālu balsi mīļi saucam,
Tālu zvaigzni mīļi mirdzam.
*
Saulcerīte:
Saulvedi, še ņem, mans gredzens!
Kam tas gredzens, tam es pati.
Nedod gredzenu nevienam.
*
Antiņš:
Saulcerīte! Saulcerīte!
Ļaudīm laimīti es nesu.
*
Baltais tēvs:
Ņems, kas atdos, veiks, kas zaudēs,
Pastāvēs, kas pārvērtīsies!
internetā pieejamo izziņas un uzziņas materiālu katalogs
Luga
“Zelta zirgs” digitālā formātā letonika.lv Lasītavā
“Zelta zirgs” pirmizdevums portālā periodika.lv
Izdots 1910. gadā, Rīgā. Izdevējs: R.P.J. studentu pulciņš. Vecajā drukā. Pieejama skenēta grāmata pa lappusēm. Ir aplūkojams grāmatas vāks, mākslinieks Jūlijs Madernieks.
“Zelta zirgs” radiolasījums no LR1 arhīva
Lugas radiovariants ciklā “Ielūdz Radioteātris”. Režisori Žanis Katlaps un Vera Baļuna. Komponists Arvīds Žilinskis. 2 daļās. 1955. gada ieraksts. Pirms lugas lasījuma stāsts par to, kā Rainis šo lugu uzrakstīja pēc Jaunā Rīgas teātra vadības lūguma.
Publikācijas par lugu un lugas iestudējumiem
Rainis “Zelta zirgs”
Īsa informācija par lugu interneta vietnē aspazijarainis.lv
Rainis un teātris
Kultūrizglītojošā raidījuma ieraksts no Latvijas Radio arhīviem. Viktora Hausmaņa veidots raidījums par Raiņa lugu skatuves sākumiem, par to, kā Rainis iepazina teātri un kļuva par dramaturgu, par Raiņa lugām un to interpretējumiem uz Padomju Latvijas teātru skatuvēm. 1965. gada ieraksts. Raidījums divās daļās.
Rainis mūsdienu teātrī
Plašs Viktora Hausmaņa pētījums (166 lpp., izdots 1990. gadā) par Raiņa lugu iestudējumiem teātros no 1965. līdz 1990. gadam. Aptver lugu iestudējumu hroniku – iestudējumu datumi, teātri, kuros lugas uzvestas, režisoru un aktieru vārdi. Ir aplūkojama skenēta grāmata pa lappusēm.
Raiņa lugas “Zelta zirgs” apskats izdevumā “Kāvi” divās daļās
Jāņa Rauskas izdotajā Valkas nedēļrakstā lasāms lugas “Zelta zirgs” apskats un analīze. Autors īpaši norāda uz simbolismu un atklāj Raiņa izvēlēto tēlu būtību, norāda uz līdzībām ar citiem autoriem. Senajā drukā. Pieejama izdevuma skenētā versija. Publicēts izdevumos: Kāvi Nr.14 (26.11.1910) un Kāvi Nr.15 (03.12.1910).
Iestudējuma “Zelta zirgs” recenzija
Edvīna Medņa recenzija par Dailes teātra iestudējumu “Zelta zirgs” 1931. gadā. Recenzijas autors noskaņots skeptiski pret iestudējumu, pārmet Rainim pārspīlēto sadismu, tomēr atzīst “Zelta zirga” dzejisko valodu, kā arī iesaka iestudējumu dramaturģiski uzspodrināt. Pieejams skenēts publikācijas teksts. Publicēts: Latvijas Kareivis, Nr.293 (30.12.1931).
Raiņa “Zelta zirgs” LPSR Dailes teātrī
Kārļa Freinberga recenzija par Dailes teātra iestudējumu “Zelta zirgs” 1941. gadā. Recenzijas autors Antiņa tēlu salīdzina ar sociālistisko sabiedrību, komentē aktieru darbu, mūziku un kustības, īpaši atzinīgi izsakās par pasakainību un romantismu, kas sasniegts šajā izrādes iestudējumā. Pieejams skenēts publikācijas teksts. Izdevums: Karogs, Nr.1 (01.01.1941).
“Zelta zirgs” Melburnas latviešu teātra uzvedumā
Recenzija par “Zelta zirga” uzvedumu Melburnas latviešu teātra trupā. Recenzijas autors cildina lugas “Zelta zirgs” izvēli un atzīst to par labāko no jau līdz šim iestudētajām lugām Melburnas latviešu teātra trupā. Autors atsevišķi vērtē katra aktiera sniegumu. Pieejams skenēts publikācijas teksts. Publicēts: Austrālijas Latvietis, Nr.254 (25.09.1954).
Kur citur, ja ne teātrī
Viktora Hausmaņa apskats par izrādēm, tostarp recenzija par Valmieras Drāmas teātra iestudējumu “Zelta zirgs” (2009. gada novembris, režisors Viesturs Meikšāns). Pieejams skenēts publikācijas teksts. Izdevums: Brīvā Latvija: Apvienotā “Londonas Avīze” un “Latvija”, 2009.10.31.
Darbs citos mākslas žanros
Zelta zirgs Kastaņolā
Raiņa un Aspazijas dzīvesvietā Kastaņolā uzstādītā pieminekļa bareljefa attēls un īss raksts par pieminekļa tapšanu. Pieejams skenēts publikācijas teksts. Izdevums: Laiks, Nr.21 (11.03.1972).
Lietuviešu režisors transformējis lugu “Zelta zirgs” iestudējumā “No zirga līdz personībai”
Apskats par lietuviešu režisora Gilda Aleksas lugu “No zirga līdz personībai”. Tā tapusi, sadarbojoties Latvijas Kultūras akadēmijai un Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijai. Par izrādes galveno domu izvirzīta tiekšanās pēc brīvības. Pieejams attēls no izrādes.
Divas ārijas no operas “Zelta zirgs” Jāņa Zābera izpildījumā
5 minūšu fragments no Antiņa un Saulcerītes dueta un 4 minūšu fragments no Antiņa ārijas, Arvīda Žilinska opera “Zelta zirgs”. Antiņa lomā Jānis Zābers. Brīvi pieejams; YouTube.
Siguldas opermūzikas svētku epicentrā būs Arvīda Žilinska opera “Zelta zirgs”
Marutas Rubezes raksts un gatavotā saruna par Siguldas opermūzikas svētkiem (2015) un operas “Zelta zirgs” iestudējumu šim pasākumam. Latvijas Radio arhīvs.
Arvīda Žilinska opera “Zelta zirgs” Siguldas opermūzikas svētkos 2015. gada 1. augustā
XXIII Starptautisko Siguldas Opermūzikas svētku (2015. gads) centrālais notikums bija Arvīda Žilinska operas “Zelta zirgs” brīvdabas oriģināliestudējums. Radio “Klasika” aicina šo brīnišķīgo notikumu izbaudīt vēlreiz. Pieejams operas audioieraksts, kā arī stāsts par operas tapšanu. Līdzās var lasīt Ināras Ancānes sagatavoto rakstu par šo iestudējumu, kā arī skatīt fotoattēlus no iestudējuma.
“Zelta zirgs” - skats no lugas
Kultūrizglītojoša raidījuma ieraksts no Latvijas Radio arhīviem. 8 minūšu garš fragments. Lomās: Līne Velta (Saulcerīte), Trencis Kārlis (Antiņš), Grīnberga Maiga (Ausmas gariņš). 1954. gada ieraksts.
Animācijas filmas “Zelta zirgs” anotācija
Anotācija par 2014. gadā tapušo animācijas filmu “Zelta zirgs”, filmas veidotāju saraksts, reklāmas klips.
“Zelta zirgs un dvēselīte” un trīs citas animācijas filmas “Zelta zirgs” recenzijas
Žurnāla “Kino Raksti” recenzija par animācijas filmu “Zelta zirgs”. Recenzijā pārmests, ka Raiņa darba simbolisms tiek nonivelēts un kopumā filma ir veidota pēc citu pasaulē populāru pilnmetrāžas animācijas filmu paraugiem.
Laikrakstā “Kultūras Diena” publicētās Ata Rozentāla recenzija par režisora Reiņa Kalnaeļļa animācijas filmu “Zelta zirgs” un Ilzes Auzānes raksts par režisora Reiņa Kalnaeļļa animācijas filmu “Zelta zirgs”.
Lienes Laviņas raksts un LTV sižets par animācijas filmu “Zelta zirgs”, par to, kā tapusi filma, kas to veidojis.
Ēvalda Dajevska glezna “Zelta zirgs”
Ēvalda Dajevska gleznas “Zelta zirgs” fotogrāfija. (Fotogrāfs – Augusts Zilberts). 2014. gada 31. maijā Pēteris Dajevskis pasniedza Latvijas Nacionālajai bibliotēkai sava tēva, 20. gadsimta vidus latviešu scenogrāfa un gleznotāja Ēvalda Dajevska gleznu “Zelta zirgs”.
Raiņa “Zelta zirgs” grafiti mākslinieka Plotterroboter KEN interpretācijā
Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē oficiālajā “Youtube” kanālā publicēta īsfilmu projekta #domasspēks 14. sērija, kurā piedalās populārais vācu grafiti mākslinieks Potterroboter KEN. #domasspēks (#mindpower) ir projekts, kurā 29 īsfilmās sabiedrībā pazīstami cilvēki no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm savā dzimtajā valodā lasa un savas kultūras tēlos ietērpj citātus no Raiņa un Aspazijas daiļrades. Video, attēls un raksts par šo projektu.